Dofinansowania dla mieszkańców Małopolski. Ten projekt warto sprawdzić

Chęć i potrzeba ciągłego rozwoju sprawiają, że wiele ludzi decyduje się na kontynuowanie edukacji nawet po ukończeniu studiów wyższych. W takiej sytuacji korzystnym rozwiązaniem jest wzięcie udziału w projekcie pozwalającym na podniesienie kwalifikacji. Takie inicjatywy znajdziemy również w Małopolsce.

Dalszy rozwój edukacyjny po zakończeniu studiów wyższych odgrywa kluczową rolę w życiu zawodowym i osobistym. Współczesny rynek pracy dynamicznie się zmienia, a wiele zawodów wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji, zdobywania nowych kompetencji i dostosowywania się do aktualnych trendów technologicznych oraz społecznych. Ukończenie studiów nie oznacza końca nauki, zwłaszcza, jeśli chcemy odnieść w sukces w branżach, które stale się rozwijają.

Udział w kursach podyplomowych, szkoleniach branżowych, konferencjach czy programach doktoranckich nie tylko poszerza wiedzę, ale również zwiększa konkurencyjność na rynku pracy i daje szansę na rozwój kariery.

Czym są i jak działają granty?

Granty, oględnie mówiąc, umożliwiają finansowanie dalszej edukacji i działalności naukowej. Granty to środki finansowe przyznawane przez instytucje publiczne, prywatne lub organizacje międzynarodowe na realizację określonych projektów badawczych, edukacyjnych lub rozwojowych. Mogą być one kierowane zarówno do jednostek (np. naukowców, doktorantów), jak i instytucji (np. uczelni, ośrodków badawczych). Proces aplikowania o grant wymaga zazwyczaj przygotowania projektu, określenia celów, metodologii i budżetu. Otrzymanie grantu nie tylko zapewnia środki na rozwój, ale także stanowi prestiżowy element w dorobku naukowym i zawodowym.

Jak więc widać, granty skierowane są raczej do osób, które wciąż aktywnie działają w placówkach edukacyjnych. Pozostali, także mieszkający w Małopolsce, mogą skierować uwagę na projekty edukacyjne. Tych, całe szczęście, nie brakuje.

Słów kilka o MPDK

W Małopolsce niezwykłą popularnością cieszy się inicjatywa znana jako Małopolski Pociąg Do Kariery. Skierowana jest ona do mieszkańców Małopolski, a także do osób, które w tym województwie pracują. Obejmuje więc pokaźną grupę osób, bo nie tylko tych związanych z Krakowem, ale również mniejszymi ośrodkami takimi jak Nowy Sącz, Nowy Targ, Wadowice, Bochnia, Koszyce czy Myślenice. Staje się przy tym powszechną szansą na podniesienie kwalifikacji – szansą wyjątkową, bo, ogólnie rzecz ujmując, zarezerwowaną dla największych ośrodków. Część kursów organizowana jest online, część we wspomnianych miastach. Wizyta w nich może być również szansą na zobaczenie na żywo meczu ulubionej drużyny. Harmonogram spotkań znajdziecie na meczyki.pl/bukmacherzy/lebull-kod-promocyjny/528.

Wzięcie udziału w MPDK jest darmowe. Chętny musi zgłosić się odpowiednim czasie, wypełnić formularz, dokonać autoanalizy obejmującej takie kwestie jak wykształcenie, posiadane kompetencje oraz oczekiwania. Można przy tym skorzystać z konsultacji z doradcą zawodowym, który zwróci uwagę na ważne umiejętności, jakie mogliśmy przeoczyć lub pominąć.

Następnie – jeśli cała dokumentacja zostanie przesłana, a analiza wykonana rzetelnie – możemy przejść do głównej części MPDK, czyli otrzymania dofinansowania. Kręgosłup projektu to wsparcie pieniężne, jakie organizatorzy przeznaczają dla członków na kursy, które są realizowane przez firmy współpracujące z organizatorami. Katalog takich firm jest przepastny, dzięki czemu istnieje wielka szansa na to, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

Uczestnik może liczyć na 5000 złotych dofinansowania. Jeśli kwota wybranego przez niego kursu jest wyższa, musi dopłacić z własnej kieszeni. Niemniej, nawet bazowe środki pozwalają na rozwinięcie swoich kompetencji z zakresu sztucznej inteligencji, języków obcych, ale też umiejętności praktycznych takich jak fizjoterapia.